Skip links

Ktoré drevo bude najvhodnejšie na realizáciu vašej terasy alebo fasády?

Pri výbere ideálnej dreviny na realizáciu vašej fasády alebo terasy by ste mali zvážiť niekoľko základných faktorov. Čo všetko je potrebné brať do úvahy a ktoré vlastnosti nepodceňovať?  

Na úvod je potrebné poznamenať, že dreviny na zhotovovanie terás musia spĺňať úplne iné požiadavky než tie, ktoré sa využívajú na realizáciu fasád. Pred výberom konkrétneho dreva si preto ujasnite, na aký účel bude použité

Výber dreva na terasu 

Pri výbere dreva na realizáciu terasy je potrebné brať ohľad na to, že bude mechanicky zaťažované – chôdzou či rôznymi predmetmi. Povrch je naviac zbrusovaný chodením, intenzívnejšie na neho svieti slnko a neraz sa stáva, že na ňom stojí voda. Voči všetkým týmto vplyvom musí byť drevo odolné. 

Estetická stránka 

Na zhotovovanie terás používame 3 dreviny – garapa, cumaru a ipe. Tie sa líšia svojou farbou a textúrou. Je len na vás, ktorú uprednostníte. V každom prípade, ak svojej terase nechcete pravidelne venovať pozornosť v podobe natierania, na farbe až tak veľmi nezáleží. Totiž, keď je drevo vystavené poveternostným vplyvom, postupne sivie

Drevo cumaru

Drevo garapa

Drevo ipe

Pokiaľ vám strata pôvodného odtieňu neprekáža a necháte svoju terasu zosivieť, nemusíte sa o ňu pravidelne starať a je v podstate bezúdržbová. Zosivenie však nemá vplyv na funkčnosť – drevo si stále zachováva svoju odolnosť a kvalitu. 

Životnosť 

Mäkké dreviny, napríklad, smrek alebo smrekovec, majú životnosť okolo 10 rokov. Z tohto dôvodu ich my na realizáciu terás nepoužívame. Chceme, aby naše terasy vydržali aspoň 20 rokov, preto využívame exotické dreviny (cumaru, garapa a ipe), s ktorými máme dlhoročné skúsenosti. Aj medzi nimi však existujú určité rozdiely v životnosti. 

Ak vám záleží na čo najdlhšej životnosti, ideálnou voľbou bude ipe, ktoré vydrží aj viac ako 40 rokov. Cumaru má životnosť 30 rokov, garapa 20 – 25 rokov. 

Systém inštalácie 

Prekážajú vám viditeľné skrutky, ktorými sú prichytené jednotlivé dosky terasy? V takom prípade budú pre vás ideálnou voľbou dreviny garapa alebo ipe. Tie sa totiž dajú inštalovať aj prostredníctvom klipov. Cumaru odporúčame montovať len skrutkami. 

Cena 

Ak vám ide o čo najnižšiu cenu, optimálnou voľbou bude drevina garapa. Naopak, ak radi zainvestujete do dlhšej životnosti a lepšej odolnosti, rozhodnúť sa môžete pre drahšiu alternatívu – drevo cumaru. Najdrahšou drevinou z našej ponuky je ipe. Jeho cena však naplno odráža vynikajúce vlastnosti. 

Výber dreva na fasádu 

Drevo používané na realizáciu fasád nemusí byť tak odolné voči priamemu slnečnému žiareniu, keďže to na neho dopadá pod priaznivejšími uhlami. Nestojí na ňom voda a nedochádza k mechanickému namáhaniu, takže tieto faktory nezohrávajú dôležitú úlohu. Podstatná je predovšetkým nízka hmotnosť

Céder na realizáciu fasád 

Ak si chcete nechať obložiť fasádu drevenými doskami, odporúčame len jednu drevinu – céder. Ten zaujme svojou nádhernou farbou, ale aj fantastickými vlastnosťami. Je mäkký, no zároveň veľmi ľahký, takže sa jednoducho inštaluje. Naviac, jeho životnosť je aj viac ako 50 rokov. 

V prípade záujmu sa na realizáciu fasád dajú použiť aj iné dreviny z našej ponuky – garapa, cumaru či ipe. Tie však štandardne neodporúčame, keďže majú vyššiu hmotnosť, nedisponujú tak dobrými vlastnosťami ako céder a ich inštalácia je náročnejšia

Stále nie ste rozhodnutí a potrebujete poradiť, ktorá drevina bude najvhodnejšia na vašu terasu či fasádu? Neváhajte nás kontaktovať! Radi vám pomôžeme s výberom a vypracujeme cenovú ponuku na mieru.