Skip links

Aké kľúčové výhody prinášajú drevené terasy v porovnaní s umelými?

Rozmýšľate nad tým, že si k svojej nehnuteľnosti necháte nainštalovať terasu? Potom možno stojíte pred rozhodnutím, či sa vám viac oplatí drevená alebo umelá. Aké sú ich vlastnosti a ktoré benefity oceníte? 

Hoci by sa mohlo zdať, že terasy vyrobené z umelých materiálov odstraňujú niektoré nedostatky drevených, v skutočnosti to nie je úplne tak. Prečo je drevo vo svete terás jednoducho nenahraditeľné a aké cenné výhody prináša voči syntetickým alternatívam? 

Prirodzený vzhľad a vôňa 

Každý jeden kúsok dreva má unikátne vzory a farby. Práve to robí drevené terasy tak jedinečnými. Na svete nenájdete 2, ktoré by vyzerali úplne rovnako. Prirodzený drevený povrch jednoducho doladíte s fasádou vašej nehnuteľnosti a pri každom pohľade či dotyku vám vyčarí úsmev na tvári. Drevená terasa si vás získa aj svojou tradičnou vôňou. Tú pocítite najmä po daždi, keď na mokré drevo zasvieti slnko. 

Hoci aj umelé terasy môžu na prvý pohľad vyzerať ako drevené, v skutočnosti im chýba unikátna charizma. Nemajú žiadnu vôňu a keď sa ich dotknete, jednoducho cítite, že ide o syntetický materiál. Nedokážu vám tak spraviť rovnakú radosť ako terasy vyrobené z dreva. 

Prehrievanie počas horúcich dní 

Drevo má výnimočnú vlastnosť, že počas horúcich letných dní prirodzene odráža slnečné lúče. Teda, aj keď je vonku 35 stupňov Celzia, po svojej terase môžete chodiť bez toho, aby ste sa popálili. 

Terasy vyrobené z umelých materiálov však túto vlastnosť nemajú. Prirodzene pohlcujú slnečné lúče, najmä keď majú tmavý povrch. V dôsledku toho sa prehrievajú a nemôžete na ne šliapnuť bosou nohou. Je tak značne obmedzená ich využiteľnosť počas leta. 

Diskutabilná životnosť

Naše kvalitné drevené terasy majú životnosť aj viac ako 30 rokov. Môže na nich pršať, snežiť, svietiť priame slnko a napriek tomu si zachovajú svoje prirodzené vlastnosti. Ak chcete, vedia byť úplne bezúdržbové. Treba však počítať s tým, že pokiaľ ich nebudete pravidelne natierať, postupne stratia svoju pôvodnú farbu. Avšak, ich pevnosť a kvalita sa v priebehu rokov nijako citeľne nezmení. 

O plastových terasách sa hovorí, že sú bezúdržbové a majú dlhšiu životnosť než drevené. V praxi to však častokrát neplatí. Aj plast v dôsledku poveternostných vplyvov postupne stráca svoju prirodzenú farbu. Pri pôsobení UV žiarenia zo slnka dochádza k jeho prehýbaniu a nie je žiadnou výnimkou, že sa jednoducho zlomí alebo sa začne mrviť. Životnosť plastových terás tak v konečnom dôsledku môže byť kratšia ako kvalitných drevených. 

Recyklovateľný materiál 

Drevo je prírodný materiál. Keď terase skončí životnosť, dá sa jednoducho recyklovať. Viete ho spáliť a vyrobiť teplo, prípadne zužitkovať iným spôsobom, pričom nedochádza k poškodzovaniu životného prostredia

Pri umelých terasách je recyklácia problém. Opätovné zužitkovanie plastových profilov je veľmi náročné, častokrát nemožné. Nehovoriac o tom, že aj samotná výroba týchto materiálov nie je práve ekologická. 

Šírková verzus dĺžková rozťažnosť 

V dôsledku tepelných zmien dochádza k prirodzenej zmene veľkosti drevených dosiek, z ktorých pozostáva terasa. Avšak, drevo nemá veľkú tepelnú rozťažnosť, takže rozdiely sú len minimálne. Pracuje najmä šírkovo, dĺžkovo takmer vôbec. Voľným okom tak prakticky nevidíte, že by terasa menila svoj vzhľad. 

Naopak, plast má pomerne veľkú tepelnú rozťažnosť a pracuje hlavne dĺžkovo. Tomu musí byť prispôsobené rozloženie jednotlivých dosiek na terase. Medzery medzi nimi sú obvykle na úrovni okolo 1 cm, aby sa plast mohol dĺžkovo rozťahovať. To je výrazne viac ako pri drevených terasách. Kvôli rozťažnosti sa tieto medzery počas roka menia, zväčšujú a zmenšujú, v dôsledku čoho terasa nevyzerá esteticky. 

Vyššia únosnosť 

Drevo má vo všeobecnosti vyššiu únosnosť ako plast. Na vašu terasu si tak môžete položiť aj ťažšie predmetya nemusíte sa obávať poškodenia. Plus, nie je tak náchylné na zmeny teploty, takže jeho vlastnosti sú stále takmer konštantné. 

Syntetické materiály používané na zhotovovanie terás majú obvykle nižšiu únosnosť. Jednoduchšie sa ohnú alebo zlomia. Naviac, treba počítať s tým, že ich pružnosť a pevnosť sa pomerne citeľne mení vplyvom teploty. 

Čo z toho vyplýva? Pre väčšinu záujemcov sú stále najvýhodnejším riešením drevené terasy. Máte aj vy záujem o kvalitnú terasu vyrobenú z tých najlepších exotických druhov dreva? Neváhajte nás kontaktovať a nechajte si vypracovať cenovú ponuku na mieru!