Na rozmeroch záleží! Ako hrúbka, šírka a dĺžka drevených dosiek ovplyvňuje vlastnosti terasy?
Rozmery dosiek, z ktorých sa zhotovujú drevené terasy, zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu. Ovplyvňujú totiž cenu za montáž, vzhľad, pevnosť a dokonca aj životnosť. Čo by ste o nich mali vedieť?
Hrúbka, šírka a dĺžka sú 3 základné parametre drevených dosiek, ktorým by ste pred realizáciou terasy rozhodne mali venovať pozornosť. Ich význam je totiž väčší, ako si možno myslíte!
Hrúbka dosiek
Moderným trendom na Slovensku je zmenšovanie hrúbky dosiek. Dôvod je jednoduchý – čím je doska tenšia, tým je lacnejšia. Mnohí predajcovia sa snažia zákazníkov lákať na nízke ceny, preto ponúkajú dosky najmenších hrúbok. Tie sú ale výhodné len na prvý pohľad. Keď sa na ne pozriete podrobnejšie, zistíte, že v skutočnosti nie sú tak skvelou voľbou. Prečo?
Náklady na montáž
Čím je doska tenšia, tým viac sa pri zaťažení prehýba. To znamená, že pri inštalácii je potrebné použiť viac podkladových hranolčekov. S tým súvisí aj to, že potrebujete viac skrutiek alebo klipov a montáž terasy zaberie neporovnateľne viac času. Teda, síce na samotných doskách ušetríte, no inštalácia vás bude stáť zbytočne veľa peňazí. V konečnom dôsledku sú tak tenšie dosky drahšie ako hrubšie.
Na Slovensku sa často stretnete s 19 a 20 mm hrubými drevenými doskami, ktoré sú lacné, no kvôli drahej montáži sa v skutočnosti neoplatia. To vám však mnohí predajcovia, bohužiaľ, nepovedia. My používame 21 mm dosky, ktoré považujeme za najvýhodnejšie. Dosky s hrúbkou 25 mm sa často využívajú v západných krajinách, avšak ich cena je pomerne vysoká, preto ich našim zákazníkom obvykle neodporúčame.
Príklad – čím tenšia doska, tým menšia vzdialenosť musí byť medzi podkladovými hranolčekmi. Pri montáži terasy ich preto musíte použiť viac.
Životnosť a stabilita
Samozrejme, hrubšie dosky zvládnu väčšiu záťaž a menej sa prehýbajú. Klesá tak riziko poškodenia a ich životnosť je dlhšia. Vhodné sú preto aj do prostredia, v ktorom budú vystavené väčšiemu namáhaniu.
Hrubší materiál sa dokáže jednoduchšie vysporiadať s rôznymi poveternostnými vplyvmi – dažďom, vysokými či nízkymi teplotami alebo slnečným žiarením. Je menej náchylný na deformáciu a dlhšie si udržiava svoje pôvodné vlastnosti.
Dĺžka dosiek
V tomto prípade platí – čím kratšia doska, tým lacnejšia. Opäť však treba brať do úvahy, že úspora je len zdanlivá a kúpa krátkych dosiek v konečnom dôsledku nie je veľmi výhodná. Krátke dosky majú dĺžku 950 – 2100 mm, pri dlhších sa rozmery pohybujú na úrovni 2150 – 6100 mm.
Vyššie náklady na montáž
Inštalácia krátkych dosiek je finančne náročnejšia, keďže je potrebné použiť viac kotviacich prvkov. Každý koniec dosky sa pred montážou musí zrezať. Teda, čím je dĺžka menšia, tým viac práce. Zhotovenie terasy tak zaberie viac času, čo sa citeľne odrazí na cene.
Náchylnosť na poškodenie a estetická nevýhoda
Terasa, ktorá pozostáva z veľkého množstva kratších dosiek, nevyzerá opticky veľmi pekne. Má totiž veľa spojov, ktoré narúšajú jej uhladený vzhľad.
Príklad – terasa z krátkych dosiek
Príklad – terasa z dlhých dosiek
Veľký počet spojov však nie je len estetickým nedostatkom. Medzery sú totiž najnáchylnejšie na poškodenie. Postupne v nich môžu vznikať praskliny, ktoré spôsobujú celkové oslabenie terasy a vedú k ďalším väčším poškodeniam.
Šírka dosiek
Ako už môžete tušiť, užšie dosky sú lacnejšie než širšie. Opäť sa však musíte pripraviť na viacero nedostatkov. Úzke dosky majú šírku 80 alebo 100 mm, pri širších sa pohybuje v hodnotách 120, prípadne 145 mm.
Náklady na montáž
Montáž úzkych dosiek je drahšia kvôli vyššej časovej náročnosti a väčšiemu počtu kotviacich prvkov. Napríklad, kým na montáž určitej plochy terasy zo 145 mm dosiek budete potrebovať 30 skrutiek, v prípade 80 mm dosiek ich budete potrebovať 2x viac.
Optická nevýhoda a životnosť
Medzi užšími doskami je viac spojov, v ktorých môže dochádzať k praskaniu a iným deformáciám. Životnosť takýchto terás je preto kratšia. Samozrejme, väčší počet spojov predstavuje aj estetickú nevýhodu.
Hladká verzus drážkovaná doska
Dôležitým aspektom drevených dosiek je aj typ povrchu. Našim zákazníkom ponúkame výhradne hladké dosky, keďže drážkované majú viacero nevýhod.
Prečo nie drážkovaná doska?
Drážkované dosky nemajú protišmykové vlastnosti, takže keď je terasa mokrá, narastá riziko úrazu. Keď dôjde k poškodeniu povrchu, napríklad, k vzniku ryhy, na rozdiel od hladkých sa nedajú vybrúsiť a opraviť. V neposlednom rade, medzi drážkami sa ľahšie usádzajú nečistoty a údržba je náročnejšia ako v prípade hladkých dosiek.
Túžite po drevenej terase, ktorá bude cenovo výhodná, poteší vás svojím elegantným vzhľadom a dlhou životnosťou? Spoľahnite sa na naše dlhoročné skúsenosti. Kontaktujte nás a nechajte si vypracovať cenovú ponuku na mieru!