fbpx

Exotické drevo na terasu vs kompozitný materiál

Najnovšie, Rady a tipy 31. augusta 2022

Prirodzená farba každého dreva vplyvom okolitých podmienok smeruje do sivých odtieňov. Pokiaľ je však terasa nerovnomerne vystavená slnečnému žiareniu (napr. časť terasy vyčnieva), celková plocha terasy sa nevyvíja rovnomerne a vznikajú farebné odlišnosti. Ako alternatíva sa ponúka využitie kompozitných materiálov.

Dať prednosť kompozitného materiálu oproti prírodnému drevu neodporúčame. Naše dlhoročné skúsenosti a predovšetkým prax selektovali exotické drevo na terasu ako ideálne riešenie. Vzhľad a životnosť tohto materiálu ho robia bezkonkurenčným.

Kompozit nie je prírodný materiál

Kompozitné terasové dosky sú z materiálu, ktorý je kombináciou dreva a plastu. Nahrádza použitie prírodného dreva, avšak jeho vlastnosti sú úplne odlišné.

Kompozit sa prehrieva

Kompozitný materiál je možné získať v mnohých farebných odtieňoch, otázkou však ostáva, či je vizuálne hľadisko dôležitejšie ako funkčné. V prípade tmavších odtieňov sa kompozit výrazne prehrieva a počas letných dní je naň často krát nemožné vstúpiť bosými nohami. V prípade nesprávne zvolenej farby kompozitu existuje aj riziko popálenia, čo sa v prípade prírodného dreva nestane.

Kompozitné dosky na terasu s imitáciou vzhľadu dreva.

Kompozit sa láme a mení dĺžku

Ani kompozitný materiál nie je večný. Dokáže síce vydržať dlhšie v zvolenej farebnosti, ale vplyvom času aj tá bledne. Okrem toho tiež mení svoje rozmery vplyvom teplotných zmien a časom degraduje.

V mnohých ohľadoch sa jedná o kontroverznú tému a uvedomujeme si, že sa jedná svojim spôsobom o silný marketingový tlak. No drevo je tu s nami od počiatku ľudstva. Sme zástancami toho názoru, že hoci už dokážeme verne imitovať jeho vzhľad, tak pocit a energiu, ktorá z dreva prúdi asi nikdy nahradiť nedokážeme.

Práve preto s kompozitnými materiálmi nepracujeme a na drevené terasy a obklady odporúčame iba kvalitné prírodné materiály.

Je pre nás ťažké pochopiť, že ten istý človek, ktorý je prieberčivý voči tomu, čo jedáva, ktorý uprednostňuje miestne pestované biopotraviny, sa môže cítiť pohodlne, ak sa obklopí materiálmi z ktorých cítiť toxicitu, nie sú príjemné na dotyk a vydávajú sa za niečo, čím nie sú.

Takýto dizajn by mohol potešiť naše oči, ale nemôžeme oklamať svoje telá. Niet divu, že náš mozog je zmätený. Vyberáme pre klientov  drevo, s ktorým:

  • sú klienti dlhoročne spokojní,
  • nevyžaduje náročnú údržbu a
  • je vhodné pre celoročné využívanie v našich klimatických podmienkach.

Exotické drevo na terasu

Pri realizácii drevenej terasy alebo drevených obkladov máme možnosť zvoliť si viacero druhov stavebných materiálov. Len exotické drevo na terasu nám poskytuje také výhody, aké nemá žiaden iný stavebný materiál.

Pre svoje vynikajúce vlastnosti je veľmi exotické drevo veľmi obľúbený materiál. Jeho vlastnosti, ako životnosť a odolávanie nepriaznivým vonkajším podmienkam, ho radia medzi najvhodnejšie riešenia.

Exotické drevo na terasu Ipe po údržbe

Ak sa chcete dozvedieť viac o benefitoch konkrétnych drevín, prečítajte si náš ďalší článok, prečo si vybrať vhodné drevo na terasu.

Hľadáte kvalitné drevo na terasu? Zabezpečujeme dovoz, opracovanie a montáž kvalitného dreva Céder, Ipe, Garapa, Cumaru. Radi vám poradíme a pripravíme cenovú ponuku aj na exotické drevá na terasu.

Banner s ukážkou drevenej fasády od spoločnosti Delcomp.