fbpx

Ako si správne vybrať drevené terasové dosky

Rady a tipy 29. septembra 2022

Ak premýšľate nad novou terasou, prípadne rekonštrukciou, určite sa vám vynára veľké množstvo otázok. Priblížime, prečo sú drevené terasové dosky z exotických drevín za nás najlepším riešením.

Hladké vs. vrúbkované dosky

V minulosti bola väčšina terasových dosiek vrúbkovaných. Veľa zákazníkov aj v dnešnej dobe nadobúda dojem, že vrúbkované dosky majú výrazne lepšie protišmykové vlastnosti. V praxi sa však ukazuje, že protišmykové vlastnosti vrúbkovaných dosiek nie sú badateľné. Okrem toho sa vo vrúbkoch udržuje nečistota a sú menej praktické na údržbu, čo sa prejavuje aj v znižovaní životnosti dreva.

Rozdiel medzi vrúbkovaným a hladkým drevom je len vecou frézovania, teda záleží od toho, ako výrobca drevo povrchovo upraví. Z uvedených skutočností tak vrúbkované dosky strácajú na význame a používajú sa čoraz menej. Z praktických dôvodov teda odporúčame dosky hladké.

Farba dosky vs. kvalita a cena

V praxi sa stretávame s tým, že mnoho zákazníkov pri výbere dosky zvažuje v prvom rade farbu dreva. Samozrejme je pochopiteľné, že celkový dizajn terasy alebo obkladu, by mal byť v súlade s celkovým dizajnom exteriéru, alebo interiérom stavby.

Na terasu však pôsobí oveľa viac deštrukčných vplyvov ako napríklad na drevené parkety alebo okná, a preto treba dbať hlavne na funkčnosť a životnosť terasy.

Vedeli ste, že prirodzená farba každého dreva je postupom času sivá?

Je si potrebné uvedomiť, že farba dreva sa vplyvom okolitých a vonkajších podmienok mení. Každé drevo má svoju prirodzenú farbu. Čo si však zákazníci často neuvedomujú je skutočnosť, že farba dreva je v exteriéri ťažko udržateľná.

Rozhodovanie o výbere dreva len na základe farby nemá veľké praktické opodstatnenie. Každá drevina vybledne a prejaví sa v odtieňoch sivej. Ak je terasa vystavená priamemu slnečnému žiareniu, tak sa odtieň sivej farby môže prejaviť už v priebehu jedného roka.

Drevené terasové dosky sú bezúdržbové

Téma farebnosti exotického dreva je častokrát u zákazníkov prvoradá. Terasové oleje pomáhajú zachovávať jeho prirodzenú farbu a predlžujú životnosť dreva. Po natretí terasy sa olej v priebehu pár mesiacov stráca a drevo začína sivieť. Z toho dôvodu sú nutné opakované nátery.

Buď si teda zákazník zvolí cestu pravidelných náterov pre zachovanie vzhľadu, alebo príjme prirodzený vývoj dreva. Podstata životnosti exotického dreva je však ukrytá v jeho prirodzených vlastnostiach. Na dobu trvácnosti vplýva najviac to, aký typ dreva z pohľadu jeho vlastností, napr. kvality, stability, tvrdosti a pod. bol použitý. Menej to či a ako často bolo olejované.

Drevené terasové dosky Ipe na klip systém.

Prírodné terasové dosky vs. termizované drevo

O typoch dreva ktoré odporúčame sa dočítate v článku – Prírodné drevo alebo kompozitný materiál. Každé drevo má svoje prirodzené vlastnosti. Prírodné drevo „dýcha“, vplyvom vlhkosti pracuje, slnko mení  jeho farebnosť a štruktúru. Rovnako sa na ňom po čase prejavujú vady, ktoré nemusia mať priamo vplyv na funkciu, ale z estetického hľadiska sú viditeľné. Zákazníkom preto vždy zdôrazňujeme, že drevo je živý materiál a jeho vzhľad nie je večný.

Technologickým pokrokom sa začali používať tzv. termizované (tepelne upravené) drevá. Jedná sa o proces tepelnej úpravy dreva, ktorým sa predĺži stabilita a životnosť dreva, avšak zmenia sa aj fyzikálne vlastnosti dreva a stáva sa viacej krehké. Práve preto nie je vhodné na podlahy a odporúčame ho najmä na fasády a obklady. Zákazník tak opäť stojí pred rozhodnutím, či sa predĺženie životnosti dreva o niekoľko rokov oplatí, pretože termizované drevo býva takmer dvojnásobne drahšie.

Potrebujete poradiť s výberom terasových dosiek? Od roku 2003 zabezpečujeme dovoz, opracovanie a montáž kvalitného dreva Céder, Ipe, Garapa, Cumaru. Radi vám poradíme a pripravíme cenovú ponuku aj na drevené terasové dosky.

Ukážka drevenej fasády od spoločnosti Delcomp.